Witaj na stronie Elżbiety Stanisławskiej

  • Dodane przez Elżbieta Stanisławska
  • 0 Komentarzy

Działka uzbrojona – co to znaczy?

Wybór działki budowlanej to poważny krok na drodze do własnego domu. Cena parceli jest często kluczowa dla inwestora, szczególnie w dobie wzrostu cen i drożyzny w branży budowlanej. Na wartość działki składają się nie tylko jej wielkość czy lokalizacja, ale również zagospodarowanie. Wśród ogłoszeń sprzedaży działek zwykle znajdziemy informację o tym, czy jest ona uzbrojona czy nie. Aspekt ten wyraźnie wpływa na cenę. Co to oznacza w praktyce?

Parcela gotowa do budowy

Wybór i zakup wymarzonej działki to dopiero początek prac nad przyszłym domem. Aby ekipa budowlana mogła zacząć pracę, niezbędne jest pozwolenie na budowę, które posiada każda uzbrojona działka. Oznacza to, że budynek, który na niej zaplanujemy, jest zgodny z Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Plan ten jest niezwykle ważnym dokumentem dla każdego inwestora. Od wyżej wymienionej zgodności zależy bowiem powodzenie planowanej budowy.

Uzbrojenie działki to jeszcze więcej, ponieważ jest podłączeniem domu do podstawowych mediów oraz połączeniem jej z drogą dojazdową. Bez rozwiązania tego typu kwestii w domu nie można byłoby zamieszkać. Ponieważ sprzedaż działki uzbrojonej oznacza pozbycie się parceli podłączonej pod prąd czy gaz, w czasie kupna należy zwrócić szczególną uwagę na umowy z dostawcami. Jeśli podpisywał je stary właściciel, należy uporządkować formalności związane z tym, że w przyszłości będziemy tam mieszkać.

Ile kosztuje uzbrojenie działki?

Działki uzbrojone są tańsze. Etapu podłączenia mediów czy poprowadzenia drogi do parceli nie da się jednak uniknąć. Dziś szacunkowy koszt uzbrojenia to nawet 20 tysięcy złotych. Ostateczna cena jest oczywiście indywidualna. Od czego zależy? Decydujący jest nakład pracy, jaki trzeba włożyć w połączenie terenu z siecią elektryczną czy wodociągową. Im trudniejszy teren lub większe oddalenie od głównych dróg, tym drożej.

Mimo to inwestorom wciąż opłaca się kupować droższe parcele, które posiadają już wszystkie niezbędne podłączenia. Dzieje się tak, ponieważ formalności, które musimy spełnić posiadając działkę nieuzbrojoną, zabierają nam czas i pieniądze. Pozwolenie na budowę i wspomniana już zgodność z Planem Zagospodarowania Przestrzennego to ułatwienia, które wielu uważa za bezcenne.

Trudno określić czy bardziej ekonomicznym wyjściem jest kupno działki uzbrojonej, czy nieuzbrojonej. Koszt podłączenia parceli pod prąd czy wodociąg wliczany jest zwykle w cenę nieruchomości, a tę można negocjować. Właśnie dlatego tak wiele osób marzących o własnym domu rozgląda się tylko za działkami uzbrojonymi. Bardzo możliwe, że transakcja tego typu jest dla nich bardziej bezpieczna, a przyszła budowa pewniejsza. Uzbrojona działka to z pewnością mniej formalności i kilka kroków bliżej do rozpoczęcia budowy.

Jeśli na etapie wyboru pojawiają się wątpliwości, jakiej parceli szukamy, warto skonsultować się ze specjalistą. Fachowiec branży budowlanej właściwie oszacuje koszt uzbrojenia działki i pomoże nam w decyzji dotyczącej konkretnej nieruchomości. Z całą pewnością kwestii tej nie warto zostawiać przypadkowi.

Zostaw komentarz