Witaj na stronie Elżbiety Stanisławskiej

  • Dodane przez Elżbieta Stanisławska
  • 0 Komentarzy

Jaka działka pod budowę domu?

Własny dom to marzenie wielu Polaków. Popyt na działki kupowane z zamiarem budowy mimo rosnących cen wciąż jest wysoki. Składa się na to kilka powodów. Przede wszystkim razem ze wzrostem wartości parceli w górę szybują ceny mieszkań. Dla wielu rodzin pomysł na dom pod miastem jest ucieczką przed drożyzną panującą w centrach. Dodatkowo pandemia często wywołuje tęsknotę za życiem w spokoju i wśród zieleni, co pokrywa się ze stylem życia z amerykańskiego snu. Jeśli i nam tego typu marzenia są bliskie, na pewnym etapie staniemy przed wyborem działki gruntowej. Jaka będzie idealna pod budowę?

Typ działki ma znaczenie

Polski rynek nieruchomości proponuje inwestorom kilka typów działek. Osoby planujące budowę najczęściej szukają parceli budowlanych. Nic dziwnego. Mimo że to właśnie ten typ gruntu jest najdroższy, pozwala oszczędzić przyszłym właścicielom wiele pracy i wydatków. Przede wszystkim, inwestując w taką ziemię, mamy pewność, że otrzymamy pozwolenie na budowę. Oczywiście ostatecznie zależy ono od projektu i ustaleń geodety, ale nie ma ryzyka, że na tym gruncie zabronią nam budować. Tego typu gwarancję może dać tylko działka budowlana.

Wielu inwestorów, kierując się ceną, zaczyna interesować się parcelami o typie rolniczo-budowlanym. Są tańsze i na nich też można budować. W praktyce okazuje się jednak, że nie wszędzie i nie wszystko. Grunt mieszany wymaga decyzji gminy dotyczącej usytuowania i wielkości budynku. Taką ziemię może kupić każdy z ważnym zastrzeżeniem. Osoby nie prowadzące działalności rolniczej mogą nabyć tylko hektar. Jak widać oszczędność na cenie może nas kosztować utratę decyzyjności i zdanie się na biurokrację, która dodatkowo może potrwać.

Kosztowne formalności

Oczywiście każdy przypadek jest indywidualny i zdarzają się parcele o mieszanym typie, które są prawdziwą okazją dla osób planujących budowę. Dużo częściej jednak idealnym rozwiązaniem okazuje się uzbrojona działka budowlana. To kiepska wiadomość dla osób szukających oszczędności. Tego typu nieruchomości gruntowe są najdroższe. Ich stan pozwala za to na szybkie rozpoczęcie prac. Do działki uzbrojonej musi być poprowadzona droga oraz media takie jak woda czy prąd. W praktyce oznacza to, że w tej sytuacji wystarczy tylko dopasować projekt do warunków gruntowych i można otwierać budowę.

Od decyzji o budowie do pierwszej nocy w nowym domu prowadzi długa droga. Inwestorzy prywatni muszą załatwić sporo formalności i dopilnować prac geodezyjnych czy notarialnych. Pozwolenie na budowę to ważny etap, który rozpoczyna realizację marzeń. Typ działki, jaki wybierzemy pod budowę, ma kluczowe znaczenie. To od niego zależy, jak szybko otrzymamy wspomniane pozwolenie i ekipa budowlana będzie mogła zaczynać. Dlatego należy dobrze poznać stan prawny i typ każdej interesującej nas działki. Każdy etap prac, jakie zostały na niej już wykonanie, to krok bliżej do własnego domu.

Zostaw komentarz