Witaj na stronie Elżbiety Stanisławskiej

  • Dodane przez Elżbieta Stanisławska
  • 0 Komentarzy

Jak podnieść wartość działki przed sprzedażą?

Sprzedażą działki zazwyczaj zainteresowane są osoby z jednej z trzech grup: odziedziczyli majątek i chcą go spieniężyć, kupili działkę w celach inwestycyjnych i teraz chcą zrealizować zyski, sprzedają działkę kupioną pierwotnie na własne potrzeby, lecz ich plany uległy zmianie. Niezależnie od tego, jaka jest motywacja stojąca za sprzedażą, właścicielowi działki przyświecają dwa cele – sprzedać szybko i za jak najwyższą cenę. W tym artykule skupimy się nad tym drugim aspektem, jednak (jak sam zobaczysz) cena i czas sprzedaży w wielu miejscach na siebie wpływają.

Skupimy się tutaj na działkach budowlanych, z przeznaczeniem na zabudowę jednorodzinną. Jednak część porady ma charakter uniwersalny i można je zastosować w przypadku każdego typu parceli.

Uporządkuj działkę

Grunt może być w różnym stanie. Szczególnie, jeśli nie był użytkowany, to istnieje spora szansa, że powstało wiele zaniedbań. Na pewno spora część z nich jest łatwa do usunięcia, a jednocześnie niekorzystnie wpływa na cenę (chociażby dlatego, iż z ich powodu działka robi złe wrażenie). Typowe tego typu mankamenty działek to:

– chwasty,

– krzewy i drzewa,

– śmieci.

Najłatwiej pozbyć się chwastów i wybujałej trawy, bo wystarczy koszenie. Jeżeli działka przez dłuższy czas stoi nieużytkowana, warto kosić ją kilka razy w roku. Samodzielnie lub dogadać się z kimś z okolicy, kto zrobi to odpłatnie. Usunięcie krzewów to nieco więcej pracy. Za to w przypadku niektórych drzew (już większych) konieczne może się okazać pozwolenie na ich wycięcie.

Nieużytkowane działki często stają się mimowolnymi wysypiskami śmieci. Czasami sam właściciel składuje tam stare rzeczy, a zdarza się też, że ktoś wywiezie tam odpadki. Takie zanieczyszczenia koniecznie trzeba usunąć, zanim przystąpi się do sprzedaży. Samo uporządkowanie działki, chociaż nie wymaga zbyt wiele pracy i nakładów finansowych, ma spory wpływ na finalną cenę oraz na tempo znalezienia klienta.

Tutaj jest istotna uwaga – popyt zawsze kształtuje cenę. Więc jeśli robisz cokolwiek, co wpływa na szybsze znalezienie klienta, jednocześnie też działasz na korzyść swojego zarobku, ponieważ podnosisz wartość działki.

Zadbaj o uzbrojenie

Jeśli to możliwe i media są w okolicy – doprowadź je do działki. Nie jest to skomplikowany proces, jednak w ogłoszeniu źle wygląda, jeżeli działka pod dom nie ma mediów. Często takie anonse są przez szukających automatycznie pomijane, ponieważ pojawiają się domysły, iż nie ma możliwości doprowadzić do parceli wody, prądu i gazu.

Popraw jakość drogi

Jeżeli do działki prowadzi nieutwardzona droga, postaraj się poprawić jej jakość we własnym zakresie. Takie drogi często są bardzo dziurawe i pomóc może nawet wysypanie gruzu do najgłębszych dziur. Najlepszym rozwiązaniem jest wysypanie całej powierzchni drogi jakimś sypkim, dedykowanym do tego materiałem, jednak jest to też najbardziej kosztowne.

Podziel działkę

Jeżeli działka jest duża, zastanów się, czy nie warto jej podzielić. Poza miastem domy zazwyczaj stawia się na działkach o powierzchni 10 arów i nieco powyżej. Więc jeśli twoja parcela jest sporo większa, przeprowadź podział, a na pewno sporo na tym zyskasz.

Zadbaj o dobre ogłoszenie

Jeśli nie decydujesz się na usługi pośrednika (co niekoniecznie jest dobrym pomysłem, ponieważ profesjonalista zadba o to, aby wszystko było zrobione porządnie), stwórz atrakcyjne ogłoszenie. Podstawą są dobre zdjęcia. Te będziesz mógł wykonać dopiero wtedy, gdy uporządkujesz działkę. Zaopatrz się w dobry aparat i fotografuj wtedy, gdy jest najlepsze światło, czyli wczesnym rankiem lub wieczorem – środek dnia z ostrym słońcem to niekorzystna pora.

W kwestii opisu – musi być on przejrzysty, zachęcający, a jednocześnie ma zawierać wszystkie istotne dane. Brak podstawowych informacji potrafi zniechęcić potencjalnego klienta i w wielu przypadkach zamiast skontaktować się z tobą w celu uzyskanie większej ilości danych, po prostu odrzuci tę ofertę.

Ogłoszenie zamieść w miejscu, gdzie zobaczy je jak największa grupa potencjalnych nabywców. W praktyce oznacza to któryś z wiodących portali internetowych z ogłoszeniami nieruchomości. Zainwestuj w promocję anonsu i przygotuj się na odbieranie wszystkich telefonów. Ogłoszenie i proces obsługi klienta mają bardzo duży wpływ na możliwość uzyskania wyższej ceny.

Zostaw komentarz