Witaj na stronie Elżbiety Stanisławskiej

  • Dodane przez Elżbieta Stanisławska
  • 0 Komentarzy

Działka siedliskowa – co to jest i jak ją kupić?

Działki siedliskowe są sporo tańsze od nieruchomości gruntowych o charakterze budowlanym. Właśnie dlatego wielu inwestorów prywatnych szuka w tym okazji do oszczędności tak potrzebnych przed budową domu. Jeśli i my szukamy parceli pod idealny budynek mieszkalny, działka siedliskowa nie zawsze jest dobrym pomysłem. Dlaczego? Ponieważ z kupnem i zagospodarowaniem tego typu gruntów łączą się ograniczenia.

Zakładamy siedlisko

Działkę siedliskową o powierzchni do jednego hektara może kupić każdy. Większe grunty są zarezerwowane dla rolników, ponieważ ten typ terenu ma być w założeniu przeznaczony na działalność właśnie rolniczą. Na działce siedliskowej można jednak budować. Najłatwiej w tym wypadku o pozwolenie na budowę nieruchomości gospodarczych. Konsultacje z gminą i dopełnienie odpowiednich formalności pozwolą nam postawić na działce siedliskowej także dom, ale tylko jeśli prowadzimy działalność rolniczą. Jak widać możliwości przyszłych inwestycji na tym typie gruntu są mocno ograniczone. Prawo do jakichkolwiek prac budowlanych mają tu tylko osoby prowadzące produkcję rolną. Czy jest na to sposób?

Ograniczenia związane z gruntami rolniczymi dotyczą tylko pozwolenia na budowę, zdarzają się jednak okazje do zakupu gruntu z takim właśnie pozwoleniem. Ponieważ jest to wczesny etap formalności związanych z budową, może okazać się to niewielkim ułatwieniem. Gminy często niechętnie patrzą na tego typu transakcje, uznając je za obchodzenie prawa.

W świetle obecnych zasad, aby zamieszkać na siedlisku, najprościej jest kupić zabudowaną działkę. Jeśli hektar gruntu jest dla nas wystarczającą powierzchnią, wokół domu warto rozejrzeć się za działkami siedliskowymi wraz z domem z drugiej ręki. Oszczędzi nam to załatwiania zawiłych formalności i wiele stresu. Działki siedliskowe są z pewnością tańsze niż budowlane, ale, jak widać, ma to swoje wyraźne powody. Dla osoby planującej szybką inwestycję w dom ten typ gruntu często okazuje się nietrafiony i z pewnością wpływa to na popyt.

Jak kupić taką działkę?

Jak wspominaliśmy na wstępie, odpowiednio małą działkę siedliskową może kupić każdy. Aby inwestycja była dla nas opłacalna, należy wyjątkowo dokładnie sprawdzić grunt pod kątem naszych planów. Jeśli na siedlisku znajduje się dom, warto sprawdzić u notariusza jego stan prawny oraz status gruntów otaczających budynek. To kluczowe informacje, które z pewnością przydadzą się w przypadku rozbudowy.

Jeśli kupujemy działkę z pozwoleniem na budowę, należy zwrócić się do gminy o opinię w sprawie naszego planu zabudowy. Na tym etapie przyda się pomoc geodety i znajomość miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dokument ten ma decydujące znaczenie jeśli chodzi o zaakceptowanie projektu przyszłej budowy. Ponieważ na działce siedliskowej mogą znajdować się cenne rolniczo grunty, budowa w takich miejscach jest zawsze utrudniona. Pamiętajmy, że już na etapie negocjacji warto znać stanowisko gminy na ten temat. Może ono bowiem różnić się od tego, co o swoich gruntach myśli i mówi nam właściciel. Nie musi to wynikać z jego złej woli. Małe gminy często nie mają planu przestrzennego i decyzje o konkretnych parcelach mogą podejmować na bieżąco.

Zostaw komentarz