Witaj na stronie Elżbiety Stanisławskiej

  • Dodane przez Elżbieta Stanisławska
  • 0 Komentarzy

Działka budowlana czy rolna?

Inwestycja w ziemię od lat uważana jest za niezwykle rentowną. Właściciele parceli kupionych w przeszłości dziś cieszą się zyskiem wynikającym z ciągłego wzrostu cen. Z drugiej strony osoby szukające teraz działki pod budowę domu muszą liczyć się z naprawdę sporym wydatkiem. Co ważne, cena konkretnego gruntu nie zależy tylko od jego wielkości czy położenia. Dyktuje ją też charakter danego miejsca, czyli rodzaj działki.

Działka działce nierówna

Rodzaj działki jest decydujący dla charakteru przeprowadzanych na niej inwestycji. Jeśli zależy nam na bezpiecznym ulokowaniu kapitału w grunt, bez zamiaru zabudowy, działka rolna będzie idealna. Jeśli jednak naszym celem jest dom, lub nie wykluczamy jego budowy, parcela powinna być budowlana, Z czego wynika rodzaj danego miejsca? O charakterze nieruchomości ziemskich decyduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który posiada każda gmina. Warto mieć świadomość, że na prowincji tego typu dokumenty są aktualizowane rzadziej. W takiej sytuacji o rodzaj danej działki musimy zapytać gminę. Czas jaki zajmie odpowiedź zależy czy pytamy o parcele uzbrojoną lub usytuowaną w sąsiedztwie innych budynków. Im gorzej skomunikowany teren, tym dłużej może potrwać ustalanie jego charakteru.

W niejasnych sytuacjach warto sięgnąć do jeszcze innego dokumentu. Przydatne może okazać się studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Zawiera ono założenia polityki przestrzennej w danym miejscu i musi być zgodne z planem. W razie wątpliwości to właśnie do tego tekstu sięgają urzędnicy.

To ważny krok, ponieważ rodzaj danej parceli nie zawsze jest oczywisty, często wynika z uwarunkowań terenu lub rodzaju gleby. Ogólna zasada mówi, że gruntami rolnymi są przede wszystkim te, na których prowadzono już taką działalność. Zdarzają się jednak wyjątki.

Najważniejszy jest cel

Jak już wspominaliśmy, to plany związane z danym miejscem powinny podpowiadać nam, jakiego rodzaju działki szukamy. Polskie prawo daje oczywiście możliwość zmiany charakteru danego gruntu. W ostatnich latach sporo słyszało się o tak zwanym odrolnieniu działek. Obecnie jest to jednak proces żmudny i obarczony kosztami. Decydując się na to, należy dokładnie je wyliczyć, zwracając uwagę na koszty ewentualnego uzbrojenia parceli. Podłączenie pod sieć kanalizacyjną i elektryczną oraz zabezpieczenie drogi dojazdowej to wydatek rzędu nawet 20 tysięcy złotych. Dlatego osoby marzące o własnym domu powinny rozglądać się za działkami budowlanymi, nawet jeśli ich cena jest wyższa niż podobnych gruntów o innym charakterze.

Tego typu decyzja może okazać się niezłą inwestycją. Kupno działki budowlanej nie jest zobowiązaniem do budowy. Obecnie widać trend polegający na kupowaniu tego typu nieruchomości, a budowaniu się za kilka lat w lepszych warunkach ekonomicznych. Bez względu na to, co zamierzamy zrobić z naszą działką budowlaną, jej wartość w perspektywie roku będzie rosła najszybciej.

Zostaw komentarz