Witaj na stronie Elżbiety Stanisławskiej

  • Dodane przez Elżbieta Stanisławska
  • 0 Komentarzy

Działa rekreacyjna- co musisz wiedzieć przed zakupem

Marzeniem tysięcy Polaków jest zakup nieruchomości. Jedni marzą o mieszkaniu, inni o własnym domu a jeszcze inni o swoim prywatnym kawałku ziemi. Tymi trzecimi są najczęściej mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich, którzy pragną raz na jakiś czas urwać się na wieś z przytłaczającego miejskiego zgiełku. Przeglądając oferty działek można natknąć się na ogromne różnice w cenie. Nawet w przypadku obszaru w tej samej miejscowości. Najczęściej wynika to z rodzaju danej działki, spośród czego wymienić należy przede wszystkim budowlaną, rolną i rekreacyjną. W zasięgu finansowym większości społeczeństwa są zazwyczaj dwie ostatnie z wymienionych. Jeżeli chcemy zakupić teren w celu odpoczynku, wybór padnie na działkę rekreacyjną.

Czym jest działka rekreacyjna i ile kosztuje?

Działka rekreacyjna to potoczne określenie na obszar, który kupiec nabywa w celach mieszkaniowych i rekreacyjnych. Zgodnie z polskim prawem budowlanym działka rekreacyjna powinna być połączeniem dwóch innych rodzajów działek tzn. rolnej i budowlanej. Zgodnie z przewidywaniami ustawodawcy będzie ona wykorzystywana głównie w celach wypoczynkowych. Wiele osób myli działkę rekreacyjną z działką podlegającą pod Rodzinne Ogródki Działkowe. Różnica między obiema jest kolosalna. Mianowicie tylko pierwszą z nich możemy nabyć i urządzić wedle własnego uznania. Druga może zostać przez nas wyłącznie wydzierżawiona i to na tej podstawie będziemy mogli z niej korzystać. Jednak na każdą, jednorazową zmianę na jej terenie będzie trzeba uzyskać stosowne zezwolenie. Działkę rekreacyjną można nabyć za stosunkowo niewielkie pieniądze. Cena za metr kwadratowy waha się między kilkadziesiąt, a kilkaset złotych w zależności od lokalizacji.

Działka rekreacyjna – na co pozwala prawo?

Działka rekreacyjna jest popularną inwestycją dla osób, które chcą cieszyć się swoim skrawkiem terenu, jednocześnie nie wydając na to wszystkich swoich oszczędności. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego na działce rekreacyjnej właściciel może wybudować obiekt, który z założenia nie będzie przeznaczony do całorocznego zamieszkania. Może to być więc altana, domek letniskowy czy gospodarczy. Chcąc zainwestować w domek, możemy wybudować go bez pozwolenia na budowę. Wystarczy, aby spełniał kryteria takiej inwestycji, a te jak wiadomo pozwalają na zabudowę nie większą, niż 70 metrów kwadratowych. W ten sposób będziemy mogli znaleźć bezpieczne schronienie niezależnie od pogody w czasie urlopu wypoczynkowego.

Działka rekreacyjna – zalety i wady

Czy warto kupić działkę rekreacyjną? Na to pytanie każdy potencjalny kupiec musi odpowiedzieć sobie sam. Na plus na pewno jej cena. Można ją zakupić dużo taniej niż działkę budowlaną. Mimo to pozwala ona na komfortowe miejsce do odpoczynku, a także wybudowanie niewielkiego domku czy altanki. Działka rekreacyjna przeważa nad działką ROD. Ta druga nigdy nie będzie naszą pełną własnością. Minusem dla niektórych może być brak opcji całorocznego zamieszkania, jednak nie wydaje się to istotnym problemem, gdy szukamy działki przeznaczonej na urlop i odetchnięcie od naszej codzienności. Działka rekreacyjna może być też dobrą inwestycją. Ulokowanie w niej swoich oszczędności może przynieść nam korzyści finansowe w przyszłości, kiedy zdecydujemy się ją sprzedać. Może to być tym bardziej dobrym pomysłem w dobie stale rosnącej inflacji i spadku wartości pieniądza.

Zostaw komentarz